Munster – mówią, że najpiękniejsze
14 marca 2023 08:00To ponad 300 – tysięczne miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia.
Trochę historii
Oficjalnie Münster został założony w roku 793 przez Karola Wielkiego jako klasztor monasterium z osadą przyklasztorną. W 1168 roku nastąpiło przyznanie praw miejskich, pod koniec XIII wieku miasto przystąpiło do Hanzy. Z inych ciekawostek warto wspomnieć, że w 1803 r. miasto wcielono do Prus, a podczas II wojny światowej Stare Miasto zostało w ok. 90 procentach zniszczone (głównie na skutek nalotów lotniczych), lecz po wojnie w znacznym stopniu odbudowane.
Według wielu przewodników, Munster jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii. Oficjalne dane podają, że co roku przyjeżdża tu ok. pięć milionów turystów.
Jak się okazuje, dużą część stanowią Holendrzy, którzy przyjeżdżają masowo na zakupy podczas imprez jak jarmark wigilijny, ale także i ze względu na powiązania miasta z dziejami Holandii: podpisanie pokoju westfalskiego w 1648 w Münster zapoczątkowało państwowość Republiki Zjednoczonych Prowincji, która odzyskała niepodległość od korony hiszpańskiej. W mieście przebywa także wielu innych, przede wszystkim młodych, obcokrajowców, studiujących tu na uniwersytecie i w innych szkołach wyższych.
Miasto tętniące życiem
Duża liczba studentów i małe uprzemysłowienie, powoduje, że w mieście kwitnie życie towarzyskie, czego dowodem są liczne knajpy i kawiarnie. W 2004 roku miasto wygrało w swojej kategorii nagrodę LivCom przyznawaną miastom o najwyższej jakości życia na świecie.
Münster to jedno z ostatnich niemieckich i europejskich miast, w których kontynuowana jest tradycja, zgodnie z którą wieczorem rozbrzmiewa róg trębacza, który w ten sposób informuje mieszkańców o tym, że miasto jest bezpieczne. Tradycja sięga jeszcze XIV wieku i dziś oczywiście nie ma już znaczenia dla bezpieczeństwa, ale przed wiekami strażnik z najwyższej miejskiej wieży prowadził obserwację, dzięki której za pomocą sygnałów mógł poinformować o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Tradycja ta kontynuowana jest do dziś i codziennie (z wyjątkiem wtorku), od godziny 21:00 do północy, co pół godziny z wieży kościoła św. Lamberta możemy usłyszeć dźwięk miedzianego rogu.
Co zwiedzać?
- Stary Ratusz z tzw. Salą Pokoju (Friedenssaal)
- Bazar Kupców – Prinzipalmarkt, wąski, długi plac w samym centrum miasta ze średniowiecznym zarysem. Otoczony jest kamienicami z charakterystycznymi szczytami i arkadami. Przy placu stoi też ratusz i kościół św. Lamberta (St. Lamberti). Prinzipalmarkt jest swoistą galerią handlową i jednym z najbardziej ulubionych przez Niemców miejsc w całym kraju
- Katedra św. Pawła (St. Paulus)
- kościół św. Lamberta – Lambertikirche
- pałac książąt-biskupów – Fürstbischöfliches Schloss
- dwór rodziny Erbdroste – Erbdrostenhof.
Na koniec warto dodać, że Münster jest nazywany miastem rowerowym. Szacuje się, że w mieście jest około 500 000 rowerów. Drogi rowerowe tworzą sieć o długości 275 km.
Jak się dostać z Mazurskim Busem do Munster?
Do Munster kursujemy codziennie m.in. z Ornety i Mrągowa –poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki i soboty i niedziele. Rezerwacji na przejazdy z Ornety do Niemiec i Holandii można dokonywać pod numerem telefonu: 697761292 lub 577 311 387 oraz przez formularz rezerwacyjny tutaj: https://mazurskibus.pl/przewoz-osob-orneta-munster/
Powroty z Munster do Polski, m.in. Brodnicy, Ornety czy Mrągowa odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele. Rezerwacji z Holandi i Niemiec do Ornety można dokonywać pod wskazanymi wyżej numerami telefonów lub poprzez formularz rezerwacyjny dostępny tutaj: https://mazurskibus.pl/przewoz-osob-munster-brodnica/
Więcej aktualnych informacji na naszym fanpage FB: https://www.facebook.com/MazurskiBusMragowo